studio za dizajn i webdizajn 2t

home-ulazna

Alija Arnautovic

Esdaun na Uni

Operacija u cetvrtoj dimenziji

Reinkarnacija

Hipnoza

Piercing: da ili ne?
Tetoviranje: da ili ne?
Profesija novinar: ZUZANA
ADRIANO CARBONI
GIUSEPPE CARUZO
Spolne bolesti

menu-ulazna

 

Tema magazina MISS UNA: Lijecenje hipnozom

      U krilu boga Hipnosa
·
Osoba može naučiti da se uz jednostavnu stimulaciju s kasete i sama prenosi u stanje transa i da iz njega izlazi bez pomoći hipnotizera
 
 


  STARI Grci imali su mnogo bogova, ali jedan je bio posebno zagonetan, javljao im se samo onda kada su spava1i ili sanjali, bio je to Hipnos - bog sna. Cudnovata stanja sna cine se potpuno nedokuciva, dogadjaju se izvan kontrole i volje pojedinca, pa ipak nekim stanjima sna ili bar slicnim stanjima (hipnotickog sna) moze se upravljati i s njima postizati cuda.
  Svi smo bar jednom imali iskustva sa hipnotickim seansama koje se najcesce izvode radi uveseljavanja znatizeljnika. Tu sve izgleda neobicno i nedokucivo, hipnotizer se pokazuje kao sam bog Hipnos, on upravlja ponasanjem i reakcijama uspavanog i za gledatelje sve je obavijeno velom tajanstvenosti i cuda. Ipak, stvari nisu tako tajnovite, jer se danas o hipnozi i stanjima hipnotiziranosti dosta zna i s njima se uspjesno i bez opasnosti upravlja. Ako to rade strucni i dobro obuceni ljudi onda hipnoza postaje ne samo sredstvo uveseljavanja nego i metoda lijecenja.
  Hipnoticko stanje obicno se odredjuje kao "izmijenjeno stanje svijesti" bilo da je do njega doslo spontano ili ga je netko izazvao izvana verbalnim ili drugim sredstvima. U ovom stanju sugestije se lako primaju i organizam postaje prijemciv za promjene u ponasanju i fizioloske promjene kao sto su: anestezija, ukocenost misica, promjene u kardiovaskularnom sustavu i druge. Sve se ovo dogadja u granicama funkcionalnih mogućnosti organizma.
                              
SAN BEZ SNA
   Hipnoticko stanje nije u potpunosti isto sto i san, jer se zadrzavaju i neke funkcije karakteristicne za budno stanje. I kao sto spavanje i san nisu dovoljno prouceni tako ni mehanizmi hipnoze nisu jos dovoljno poznati.
   Elektroencefalografska istrazivanja pokazuju slicnosti ali i razlike izmedju prirodnog i hipnotickog sna, u kome osoba, ipak, ostaje u kontaktu sa okolinom i njenim poticajima, dok je istovremeno zakocila sve druge funkcije i rad ostalih regija mozga.
   Postoje dvije grupe objasnjenja hipnoze' koje se medjusobno dopunjavaju i ne iskljucuju. Prva polazi od ucenja ruskog fiziologa i psihologa Ivana Petrovica Pavlova. Po ovom objasnjenju, pocetna stimulacija jednolicnim drazima (rijeci ili pokreti) dovodi do snaznog pobudenja u jednom dijelu mozga dok u drugima dolazi do kocenja kao i u cijelom ostalom zivcanom sustavu. Tokom uspavljivanja svjesnost polako nestaje i lagano se ulazi u tzv. hipnoticki san. U tom snu, za razliku od prirodnog, ostvaruje se kontakt sa hipnotizerom i njegovim sugestijama, sto omogucava da se po volji hipnotizera pobudjuju i koce pojedini dijelovi mozdane kore, odnosno potice izvodjenje ili kocenje mentalnih radnji ili tjelesnih pokreta.
  Druga grupa objasnjenja zasniva se na pretpostavci da je hipnoza, u prvom redu, posljedica istih mehanizama koje susrecemo u sugestiji, da je dakle samo jedan vid sugestije. U sugestiji, pa i u hipnozi, riječ moze pokrenuti psiholoske a preko njih i fizioloske, organske procese. Kasnije ce u psihoanalizi biti isticano da su ovdje vazni jos i uloga ega i mehanizmi regresije (padanje na nivo ponasanja karakteristican za mladi, uglavnom djecji uzrast). Za hipnozu nisu, takodjer, nevazni ni socijalni uvjeti, tj. je li osoba vise zavisna i vezana za neku grupu ili nije. Mehanizmi funkcioniranja licnosti i ego jedinke u primitivnim zajednicama manje su osamostaljeni nego u razvijenijim drustvima i takve osobe lakse prihvacaju sugestije i lakse se hipnotiziraju.
                       
SNAGA NESVJESNOG
  U spomenutim objasnjenjima naglasava se da se hipnoza odvija pod utjecajem nekih unutrasnjih mehanizama, i da se uspavljivanje dogadja najprije kao posljedica volje i spremnosti osobe da u takvo specificno stanje dospije.  Hipnotizer mu u tome samo pomaze. Osoba moze nauciti da se uz jednostavnu stimulaciju s kasete i sama prenosi u stanje transa i da iz njega izlazi bez pomoci hipnotizera.
  Za uspavljivanje su pogodnije zrelije osobe, dok se nezrele i dusevno tesko oboljele osobe tesko uvode u stanje transa. Isto tako predskolska djeca i starci nepodobniji su za hipnozu od zrelih odraslih ljudi.
  Posthipnoticka sugestija oslanja se na nesvjesne procese. Na osnovu sugestije koju je hipnotizer dao osobi, dok je ona bila u hipnotickom snu, kasnije u budnom stanju (poslije vise sati ili slijedeceg dana) ona cini neku radnju mada ne moze objasniti razloge svog postupka. Nalog hipnotizera se "zaboravlja" i sada iz nesvjesnog dijela licnosti dolazi nalog, osoba automatski cini ono sto mora ciniti (na primjer pocinje pjevati neku melodiju na mjestu i u vrijeme koji nisu pogodni za pjevanje). Ovim se pokazuje snaga i djelotvornost hipnoze i istovremeno potvrdjuje da se mnogi procesi nesvjesno odvijaju u dusevnom zivotu osobe, koji tek onda kad su izrazeni postaju jasni i vidljivi ne samo okolini nego i samoj toj osobi. Ovaj mehanizam je posebno vazan za razlicite oblike lijecenja koji se odvijaju uz pomoc hipnoze. 
                                                                                         (J.S.)

 

  always exclusive studio 2t