Kako se navodi u oskudnim povijesnim dokumentima, u sarkofagu su posmrtni ostaci uglednih građana i plemića Bihaća koji su poginuli u borbama za odbranu grada od osmanlija:
1. Plemić Nikola Farkašić,
1519. godina
2. Plemić Ivan Bucković,
1520. godina
3. Plemić Bernardin Stivković,
1523. godina
4. Bihaćki sudija Luka
Cvitković, 1524. godina
5. Plemić Ivan i Gašpar
Kobasić, oko 1531. godine
6. Vicekapetan Petar
Rebrović, iza 1531. godine
7. Krojač Luka Bihaćanin,
prije 1551. godine
8. Vitez Juraj Šubić,
1560. godina
9. Kapetan Ivan Izačić,
1565. godina
|
MOJ GRAD - priče iz sarkofaga
U životu svakog čovjeka postoje sudbinske veze između događanja kroz koja tokom svog vijeka prolazi. Tako je i u priči o Bihaćkom sarkofagu, priči o određenom povijesnom razdoblju MOG GRADA.
Zanimljivo je da sam svoju viziju MOG GRADA naslikao 2005. godine, sa motivom sjetne djevojke (simbol mladosti, rasta, razvoja i neuništivosti) koja sjedi ispred povijesnog grba grada Bihaća, koji simbolizira njegov nastanak, trajanje i opstanak u svim vremenima, neraskidivo darujući gradu epitet „grada svih vremena i trajanja“. Tri godine kasnije, 2008., igrom sudbine, a ne slučajnosti, radim na rekonstrukciji i izradi istog onog sarkofaga pred kojim sjedi djevojka na slici... (Tomislav Turkalj) |
KONCEPCIJA I TOK
REKONSTRUKCIJE I IZRADE
REPLIKE SARKOFAGA
Ugovorom o javnoj nabavci usluga radova broj: MMA0002, od 04.06.2008. godine, između naručioca - JU "Zavod za zaštitu kulturnog naslijeđa" Bihać i dobavljača - DOO "Mramor" Pokoj, Bihać, definirana je "Izrada usluga radova na rekonstrukciji i restauraciji grobnice bihaćkog plemstva na platou Župne crkve sv. Ante Padovanski.".
Obzirom na velika oštećenja očuvanih kamenih fragmenata sa reljefima grbova i da nedostaje dio kamenih blokova sa reljefima, u razgovoru sa Zuhdijom Zulićem, vlasnikom D.O.O. "Mramor", koji mi se obratio za stručnu pomoć u realizaciji ovog projekta, zaključili smo da ne bi bilo dobro obnavljanje devastiranih i nedostajućih detalja na originalnim kamenim blokovima, već da izradimo repliku kompletne grobnice bihaćkoj plemstva.
Naravno, odmah je postavljeno pitanje: da li možemo kvalitetno odraditi ovaj složeni poso. Tvrdio sam da možemo.
Rekonstrukcija i izrada crteža
Dakle, u prvoj fazi, trebalo je izraditi detaljne crteže svih reljefa, a osnovica za to su sačuvani originalni fragmenti reljefa u kamenu i arhivske fotografije koje je dostavio investitor, a koje su onakve kakve jesu, bez jasnih bitnih detalja, što je otežavalo cijeli posao.
Proces izrade crteža i kotiranje gabarita detalja trajao je oko tri mjeseca. Tako sam sačinio vlastiti izvedbeni projekat.
Koncepcija rada
Imao sam ideju i to sam predložio Zuliću, da u fazi rada u kamenu (autohtoni kamen bihacit, od kojeg je izrađena i originalna grobnica) iskoristimo njegovu suvremenu tehniku, CNC mašinu, za "skidanje" nepotrebnog viška kamena i nepogrešivo "prenošenje" rekonstruiranih crteža na kamen.
Za realizaciju ove ideje valjalo je naći odgovor na slijedeće zahtjeve: "natjerati" mašinu koja nije konstruirana za ovakve poslove, da radi ono što želimo, izraditi alate kojima će mašina raditi, programirati hodograme za mašinski rad i niz drugih "sitnica".
U konsultacijama sa umirovljenim diplomiranim elektroničarom Vinkom Pavićem i vlasnikom firme Zuhdijom Zulićem, koncipirao sam digitalne crteže sa hodogramima za mašinski dio posla. U međuvremenu su nabavljeni kameni blokovi i izrađeni alati.
Digitalne crteže dipl.ing. Vinko Pavić je pretvorio u programski jezik CNC tehnologije definirajući posebnosti koje nisu bile predviđene u originalnim postavkama za ovu mašinu.
Tu je dobrodošlo prethodno iskustvo, kada smo u istom sastavu, učinili čak i određene konstrukcione i programske promjene na mašini, da bismo odradili zahtjevan posao izrade ogromnih kamenih detalja, volti za prozore i vrata za projekat obnove gotske crkve u Slavonskom Brodu (RH)...
Obzirom da je za svaki reljef urađeno po oko 200 digitalnih fajlova (sa različitim debljinama alata, brzinama, dubinama i pritiskom na kamen), "upropastili" smo prva dva kamena bloka. Na tim probnim monolitima, uočene su greške u crtežima i programu, a došlo je i do lomljenja alata.
Nakon uspješnog otklanjanja ovih nedostataka, do kraja posla nismo imali sličnih problema, osim što smo morali u dva maha zamjenjivati određene rezervne dijelove na mašini, jer njen konstruktor nije predvidio ovakva opterećenja mašine. Uz to ušli smo i u zimski period, u nepovoljne radne klimatske uvjete.
Iako imaju ogromno iskustvo i znanje u obradi kamena, u D.O.O. "Mramor" nikad do sada nisu radili ovako zahtjevan i složen posao, kao što je izrada vjernih kopija reljefa.
U raznim fazama finalizacije posla, radnici "Mramora" su bili pri ruci da pomognu u onome što sam od njih tražio, a početkom maja 2009., posebno su s velikom pažnjom i odgovornošću obavili složen posao transporta i montiranja kamenih blokova sa reljefima na originalnoj lokaciji, kako ne bi došlo do oštećenja osjetljivog kamena bihacita.
Iako je ovo autorski rad, u njemu su sudjelovali i dali određeni doprinos praktično svi od uposlenika firme "Mramor", pa je i ponos na grandiozno odrađeni posao - zajednički.
Neki detalji o tome kako je rađeno mogu se vidjeti i u filmskim insertima postavljenim na You tube:
http://www.youtube.com/watch?v=pAOUcCl71RM |
|
|