Bihać,
02.09.2003.
- Takum sazlija u Sarajevu, dobio je ovih dana i 12 člana, prvog svirača iz Bosanske krajine. To je Husnija Malkoč, umjetnik na žičanim instrumentima iz Bihaća.
Malkoč je posjetio Institut sevdaha u Sarajevu i njegovog osnivača Omera Pobrića, te imao priliku da se upozna i teferiči i sa Šukrijom Trakom, poznatim sazlijom i izdavačem knjige o sazu.
Drevni muzički instrument saz je porijeklom iz Irana, a u ove krajeve je donesen dolaskom Osmanlija. Otad se, zbog specifičnog zvuka udomaćio u Bosni kao begovski instrument i postao nerazdvojni dio bosanskohercegovačkog folklora.
- To je instrument koji od svirača zahtijeva jak i prefinjen osjećaj za muziku. Mene privlače žičani instrumenti i odlučio sam da mu ubuduće posvetim više vremena. Neobičan zaljubljenik bosanskog sevdaha i veliki majstor saza Omer Pobrić primio me u svoj takum (sastav) sazlija nakon što je uvidio što znam i mogu, - kaže Osman Malkoč.
On je dugogodišnji član Kulturno-umjetničkog društva "Krajina" u Bihaću u kojem se njeguje izvorni bosanski folklor i muzika. Iako virtuoz na žičanim instrumentima i majstor buzukija, Malkoč je do sada relativno nepoznat široj javnosti. Ubuduće će biti drugačije, jer su se na tržištu pojavili njegovi CD i audio-kasete "Buzuki orijental", na kojima se predstavlja sa autorskim kompozicijama, obradama sevdalinki i igara, te izvorne grčke muzike.
|
|
Za znatiželjne, evo podataka sa nosača
zvuka Husnije Malkoča:
1. FOLK ŠOU KOLO (H.Malkoč-J.Šiljdedić)
2. SYRTAKI (Grčki narodni ples)
3. SABIDOVA IGRA (H.Malkoč-J.Šiljdedić)
4. ZORBA (M.Theodorakis)
5. RUGOVSKA SVITA
(Kosovska narodna igra)
6. MOJ DILBERE
(Sevdalinka- obrada)
7. RAMO, RAMO
(Narodna pjesma - obrada)
8. POVRATAK
(H.Malkoč-J.Šiljdedić)
Snimljeno 2003. godine u Studio LEJLA Bihać,
Tel:+387 37 311-591, GSM:+ 387 61 144-182
Sve tehničke zavrzlame: Jasmin Šiljdedić
Buzuki: Husnija Malkoč
Klavijature: Jasmin Šiljdedić
Foto: Elmo Arnautović
Design omotnica i postera: Studio 2t, www.miss-una.com
poster Husnije Malkoča >>
|